Güneşin ilk ışıkları, perdelerin arasından süzülüyor. Yataktan kahve makinesine kadar yalın ayak gidiyorsunuz. Her adımınız haz veriyor ve dokunsal bir deneyim sunuyor. Bir parke zeminden beklentiniz nedir?

Evinize doğadan bir parça sunması mı? İster Longstrip ister Plank 1-Strip olsun; zemin kaplaması evinize sıcak bir atmosfer katar. Her mobilya stiline uygundur: Rustik ambianstan modern görünüme kadar, çok çeşitli parke seçenekleri mevcuttur.

Parkenin içeriğinde neler vardır ? Kendiniz döşeyebilir misiniz?

Doğal zeminler hakkında daha fazla bilgi edinin :

Parke nedir ?


Lamine parke, ahşaptan yapılan yüksek kaliteli bir zemin kaplamasıdır.
İşleme için genellikle meşe veya kayın gibi sert ağaçlar kullanılır. Bununla birlikte; akçaağaç, dişbudak veya ceviz ağacı ve hatta karaçam gibi diğer ahşap türleri de tercih edilebilir. Her ahşap türünün kendine has özellikleri vardır.


Ahşap zeminin geliştirilmesinden itibaren, günümüzde temel olarak iki tür vardır:

Masif lamine parke veya çok katmanlı parke.

Masif parke ahşap zemin döşemenin geleneksel bir türüdür. Tamamen tek parça ahşaptan yapılmaktadır. Masif lamine parke döşendikten sonra, zemin kaplaması henüz kısmen hazır değildir.
Daha sonra, yerinde zımparalanır ve cilalanır. Döşeme tahtaları, orijinal olarak çivilenmiş, vidalanmış veya yapıştırılmıştır.

Eskiden çoğunlukla, örneğin eski çiftlik evlerindeki döşeme tahtaları arasındaki boşluklarda göründüğü gibi birbirlerine sabit bir bağlantı olmadan gerçekleştirilir. Çünkü ahşap canlı bir malzemedir. Ahşap zeminler, sıcaklık dalgalanmalarına ve nem değişikliklerine karşı oldukça hassastır. Parke kış aylarında çeker, yaz aylarında ise şişer. Bu dalgalanmalar, masif ahşap zeminlerde çok daha güçlü şekilde meydana gelir.

Çok katmanlı parke modern bir tahta zemin çeşididir. Zemin çok daha az hareket ettiği ve düşük kaynak tüketimiyle çevreyi koruduğu için bu türün birçok avantajı vardır: Yapısı, iki veya üç katmanlı olabilir.
Görünen üst katmana, aşınma katmanı denir. Özenle seçilmiş, yüksek kaliteli gerçek ahşaptan yapılmıştır ve genel olarak en az 2,5 mm kalınlığında olmalıdır.

Üst katman ne kadar güçlü olursa o kadar sık zımparalanması gerekir. Bu katmanın altında orta katman ve son olarak da çoğunlukla yumuşak ahşaplardan yapılan üçüncü katman bulunur. Bunlar, özellikle enine uzanan bir orta katmanda sağlamlığı geliştirebilir. Bu sağlam çok katmanlı yapı, bugünün kolay döşenebilir parke zeminlerinin ayırt edici özelliği olan geçmeli bağlantının yapılmasını da mümkün kılar.

Parkede ne gibi farklılıklar vardır ?


Meşe, ceviz ağacı veya kayın, Plank 1-Strip veya Longstrip: Dış görünüş, en uygun zemini seçmek için en önemli kriterlerden biridir. Çünkü, zemin eviniz için uzun vadeli bir yatırımdır. Geniş mekan etkisi; ahşap türü, ürün çeşidi ve tasarım gibi yüzeyin yapısına ve rengine ve ayrıca her bir döşeme tahtasının boyutuna bağlıdır.

Sunulan çok sayıda model, ürün çeşidinden ortaya çıkmıştır. Uyumludan canlıya kadar geniş bir seçenek yelpazesi mevcuttur. Uyumlu hazır lamine parke, çok huzurlu bir etki yaratır.
Seçilen ahşaplar oldukça sadedir, pürüzsüz bir dokuya ve çok az dala sahiptir. Canlı bir Plank 1-Strip modelinde farklı ahşap türlerindeki düzensizlikler daha belirgindir. Bu, örneğin daha fazla dal ve çatlak ile karakterize edilebilir. Ahşabın doğal karakterini daha net hissedersiniz.

Dış görünüşün yanı sıra, yüzey bakımı ve ahşabın cilalanması veya yağlanması da önemli bir rol oynar. Seçim sizin. Cilalı zeminler çizilmelere karşı daha dirençli olmasına karşın, yağlanmış zeminler neme karşı daha dirençlidir ve kısmen onarılabilir edilebilir.
Yağlanmış bir parke zemin, ahşabın dış görünüşünü vurgular. Fırçalanmış bir zemin, size dokunsal bir deneyim sunar. Yüzey ne kadar güçlü fırçalanırsa parkenin yapısı da o kadar hissedilebilir olur.

Lamine parke nerelerde kullanılabilir ?


Lamine parke ile, geniş bir seçenek yelpazesine ve bu sayede çok çeşitli kullanım seçeneklerine sahip olursunuz: Evinizi, her odayı optimum oranda ön plana çıkaracak şekilde adım adım tasarlayabilirsiniz.

Klasik uygulama alanı, oturma odası ve yatak odasında döşemedir: Longstrip görünümündeki geçmeli lamine parke, yatak odası gibi alanlarda doğal bir sıcaklık yayar. Örneğin, meşeden yapılmış açık renkli zeminler son derece revaçtadır. Bunlar, minimalist bir atmosfer yaratır.
Koyu renkli ahşaptan hazır lamine parke, beyaz mobilyalı geniş odalar için uygundur. Ayrıca, mutfakta sıklıkla tahta zemin kullanılmaktadır. Modern bir mutfak yaratmak için kestane rengi kayın, heyecan verici bir kontrast oluşturur.

Ev hayallerinizi gerçekleştirin: Modern yöntemler sayesinde, banyoda bile parke kullanabilirsiniz. Döşeme işleminden sonra iki kez yağlanır ve neme karşı iyi koruma sağlayabilir.
Arzu ederseniz duvara raylı sistemli meşe döşeme tahtaları monte edin. Böylece sıcak ve kendine has bir duvar kaplaması oluşturulur.

Hangi zemin kaplaması kişisel yaşam tarzınıza uygundur? Bunu zemin stüdyosunda keşfedin.

Lamine parkeyi kendiniz döşeyebilir misiniz ?


Hazır lamine parke ve geçmeli lamine parke - yukarıda belirtilen bu modellerin ortak bir yanı var: Elinden her iş gelenlerdenseniz kaliteli geçmeli lamine parkeyi kendiniz döşeyebilirsiniz. Çok kolay.

Herhangi bir ön bilgiye gerek yok. Modern döşeme sistemleri sayesinde, lamine parke kurulumu kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilir. Geçmeli bir sistemle, yapıştırma veya tutkallama olmadan yeni ahşap lamine parkenizi yüzer olarak döşeyebilirsiniz. Bunun için süpürgelikler son derece uygundur.

Faydalı bilgiler: Münferit ahşap döşeme tahtalarını alt tabakaya yapıştırmadıysanız yüzer döşeme gerçekleştirilebilir. Geçmeli lamine parkeyi kalıntı bırakmadan çıkarabilirsiniz.
Alternatif olarak tam yüzey yapıştırma da mevcuttur.

Burada, lamine parkeyi özel bir tutkalla zemine yapıştırırsınız. Sonuç? Ahşap zemin artık kolayca yerinden oynamaz. Bu döşeme türü biraz daha zorlu ve zaman alıcıdır, ancak deneyiminiz varsa bu işi kendiniz yapabilirsiniz. Deneyimli bir döşemeciye güvenmenizi öneriyoruz. Evinizde zemin ısıtması mı var? Öyleyse döşeme işlemi için profesyonel bir uzmanın desteğini alın.

Yüksek kaliteli parke için hangi bakım gereklidir ?


Hazır lamine parke döşenmişse bakım gereklidir.

Parke zeminler, doğal malzemeden oluşan uzun vadeli bir yatırımdır: Ahşap. Ahşap zeminler, ışık ve nem parke döşeme tahtalarına nüfuz ettiğinde yerinden oynar. Doğal ürünün başka bir etkisi de değişime uğramasıdır. Yaşlandığı da söylenebilir.

Temel olarak: Açık renkli ahşapların rengi koyulaşır, daha koyu renkli ahşapların rengi ise açılır. Zamanla doğal bir patina oluşur. Önerilerimizi dikkate alırsanız hazır parke döşeme tahtalarınızdan en iyi verimi alırsınız:

● Lamine parke, yüksek nem ve kuru ısıya dayanıksızdır.
● Ayrıca, büyük sıcaklık dalgalanmalarından da kaçınmanız gerekir.
● Uygun iklim koşulları; yüzde 50 ila 60 nem ve yaklaşık 20°C civarında bir oda sıcaklığıdır.

Düzenli kuru temizleme için özel parke fırçalı bir elektrikli süpürge kullanın.

Arada sırada ahşap zemininizi uygun bir temizlik maddesiyle hafif nemli bir şekilde silebilirsiniz. Ek bir işlem durumunda, cilalı zeminler ve yağlı parke zeminler için özel bakım ürünleri mevcuttur. Böylece kaliteli ve güzel bir döşeme tahtası görüntüsü elde edersiniz.

Çizilmesinden korkmayın: Küçük hasarlar, uygun özel maddeler kullanılarak gizlenebilir. Yenileme zamanı geldiğinde hazır lamine parkenizi değiştirmeniz gerekmez.